Bodrum’da İlk ve Tek
Römork & Karavan Ehliyet Sınıfı Uzmanege Sürücü Kursu’nda


BE Sınıf Ehliyeti Nedir?
BE sınıfı ehliyeti aslında adından da anlaşılacağı gibi B sınıf yani normal araba sürme ehliyetine ek olarak verilen bir ünvandır diyebiliriz. E ekini almış ve BE sınıfı ehliyete sahip kişiler araçlarının arkasına (B sınıfı ehliyetin izin verdiği araçlar) römork veya karavan takarak tüm şehiriçi ve şehir dışı yollarda seyahat edebilirler. Taşınacak karavanın veya römorkün limiti 3500 kg’dır.

Römork & Karavan Ehliyeti

Karavan birçok amaç için üretilen çekme yada araç üzeri tipte motorlu araç vasıtasıyla istenen yere taşınabilen yaşam alanıdır. Karavan ehliyeti Avrupa Birliğine uyumlu ehliyet sınıfı düzenlemesiyle birlikte literatüre girmiş durumdadır.

Arkasına bağladığınız araca bağlı olarak ismi değişen örneğin B sınıfı bir araç ise BE, C sınıfı bir araç ise CE, D sınıfı bir araç ise DE olarak adlandırılan ehliyet tipidir.

Ülkemizde genellikle karavanlar B sınıfı araçlarla çekildiği için Karavan ehliyetini BE sınıfı ehliyet olarak sınıflandırmak daha doğru olacaktır. (Çekme tipi olmayan motokaravanlarda ilgili aracın yüklü ağırlığına bağlı olarak girdiği kamyon , minibüs vb. ehliyet sınıfına göre sürücü belgesi sahibi olunması gerekmektedir.)

  • Yaş sınırı 18 olup B sınıfı ehliyet ile deneyim ve tecrübe aranmaktadır.
  • “BE” sınıfı sürücü belgesi B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 KG’ı geçmeyen römork veya yarı römork içerek birleşik araçları kullanacaklara verilir.
  • BE sınıfı ehliyet ile M, B, B1 ve F ehliyet sınıflarına tabii araçlar da kullanılabilir.
  • BE sınıfı ehliyetin geçerlilik süresi 10 yıldır.